Beden Diline Hakim Olmanın Oyunculuğa Faydaları
29 Eylül , 2017

İyi bir oyuncu olmak istiyorum diyen oyuncu adaylarının bu yolda bir çok eğitim ve pratikten geçmesi ve gerçekten azimli olması gerekiyor. Çünkü gerçek bir oyuncu olabilmek için bir çok alanda yetenekli olmak ve bunu oyun akışına da yansıtabilmek önemli. Üzerine çalışılması gerekilen yeteneklerden biri beden diline hakimiyet. Sadece oyunculuk alanında değil hayatın hemen her alanında önem taşıyan beden dili, duygu ve düşüncelerin mimikler ve jestler ile ifade edilmesi durumuna deniyor. El, kol, bacak vs. gibi beden yolu ile anlatılan duygu düşünceler jestleri oluştururken, yüz kasları ile ifade edilmeye çalışılan durumlar ise mimikleri oluşturuyor. 

İyi bir oyuncu olmak için beden diline hakimiyet büyük önem taşıyor. Seyircilere doğru duyguyu iletebilmek, istenen düşünceyi beden dili ile anlatabilmek bir oyuncunun iyi ve doğru bir şekilde yapması gereken özelliklerinden biri olmalı. Bunu geliştirebilmek için alanında uzman kişilerden ders ve eğitimler alabileceğiniz gibi, yazılmış bir çok kitap ve makale ile kendiniz de pratik yapabilirsiniz. 

Beden Dilinizi Nasıl Kullanmalısınız?

İstemli veya istemsiz kullandığımız beden dili, karşımızdakilere bir çok mesaj iletir. Oyunculukta da bu mesajın kontrol dahilinde doğru bir şekilde verilmesi önem taşır. Beden dili tekniklerini bilmek başarıya da olumlu etkiler yaratır. Peki beden dili etkin bir şekilde nasıl kullanılır? Bir kaç örnek ile inceleyelim; 

  • Beden dilinde göz teması en önemli unsurlardan biridir. Karşınızdaki ile kuracağınız göz teması onu dinlediğinizi ve anladığınızı düşündürtür. Ayrıca göz teması kurmak öz güven belirtisidir.
  • El kol hareketleri beden dilinde önemlidir. Örneğin kollarınızın kapalı olması karşınızdakine onunla konuşmak istemediğinizi, iletişime de kapalı olduğunuzu gösterir, ellerinizi saklamanız ise tedirgin olduğunuzu ifade eder.
  • Duruş şekliniz de beden dilinde farklı şeyler ifade edebilir. Örneğin kambur duruş güven eksikliğini ifade eder, geriye kaykılmış bir duruş ise kibir belirtisidir. 
  • Otururken ayaklarınızı sallamak gergin olduğunuzu anlatır. Saçlarınız ile oynamak ise sıkıldığınızı gösterir. 
  • Beden dilinde baş hareketleri de farklı anlamlar içerir. Örneğin yumuşak bir şekilde baş sallamak karşınızdakini dinlediğinizi gösterirken, her söylenen söze baş sallamak itici bir ifade yaratır. 
  • Gülümsemek de beden dilini doğru bir şekilde kullanmanın anahtarlarından biridir. Gülümsemek iletişime açık olduğunuzu, karşı tarafa herhangi bir zarar vermeyeceğinizi ifade eder. Ayrıca her ortamda beğeni toplamanıza yardımcı olur.

Whoops, looks like something went wrong.