Cast Headshot çekimi nasıl olmalı?
05 Mayıs , 2017

Oyunculukla ilgili başvurularda fotoğrafın ve showreelin önemi büyük. Showreel herkes için mümkün olmayabilir ancak headshot çekimi mutlaka üzerine düşünülmesi gereken bir nokta.

Sektörün önemli isimlerinden Harika Uygur da oyuncuların başvurular esnasında çoğunlukla yanlış fotoğraf kullandıklarından bahsederek, önemli olanın kişinin güzel değil, gözlerindeki ışığın görünmesi olduğunu belirtiyor. Ayrıca Cast direktörüne gelen yüzlerce fotoğraf arasından auditiona çağırılacak olan az sayıda kişiyi belirlemek için fotoğraf ve showreelin fark yarattığını, doğru tek bir fotoğrafın rolü almada etkili olduğunu belirtiyor.

Harika Uygur’un söylemlerinden de anlayacınız üzere, tiyatro, sinema ve televizyon için çalışan aktörler, modeller, şarkıcılar ve diğer şovmenlerin iş başvurusunda bulunurken özgeçmişleri ile birlikte bir headshot fotoğrafı eklemeleri oldukça önemlidir. Bu arada doğru fotoğraftan bahsederken, cep telefonunuzla çektiğiniz bikinili ya da havalı fotoğraflarınızı değil, sadece bu amaçla çekilmiş profesyonel fotoğraflardan bahsediyoruz.

Headshot fotoğrafı, omuzlardan başın üst kısmına kadar olan kısmı gösteren, orta yakın çekim tipi fotoğraflardır. Tipik bir headshot fotoğrafında, gözler 1/3 kuralına göre fotoğrafın üst, orta yarısında yer almaktadır.  Bu headshotlar genellikle daha sanatsal, kişiyi mümkün olan en iyi ışıkta tasvir etmek için kullanılırlar.

Aşağıda bazı örnekler görebilirsiniz ( Photo By: Burak Bulut )

Oyuncu Headshot Fotoğrafı

Bir aktörün, farklı roller için farklı headshot fotoğraflarına sahip olması gerekir. Bu farklılıklar ifade anlamında olduğu kadar, farklı kıyafetlerlede desteklenir.

Headshot fotoğrafı, oyuncunun yüz özelliklerini açıkça gösteren en “doğal” görüntüsünü yansıtır. Headshotlar bir kişinin en güncel görünüşünü yakalamalı ve bunu kaliteden ödün vermeden yansıtmalıdır.

Bu nedenle bir oyuncunun, örneğin saçı kısa süre önce kesilmiş veya renk değişikliğine gidilmişse, yeni görüntülerini yansıtacak headshot fotoğraflarına ihtiyacı vardır. Oyuncunun yüzünde, omuzlarında veya boynunda, yara izi, leke varsa, bunlara müdehale edilmez ancak sivilceler geçici olduğu için, bunlar rötuşlanır.

Model Headshot Fotoğrafı

Set Cardlar, (Sed Card, Composite Card, Comp Card, Zed Card, Z Card gib farklı isimlerle kullanılırlar) bir modelin pozlarından örnekler içeren ve daha önce çalıştığı işlerin listesinin bulunduğu bir sayfa dökümüdür. Bu kartlar çoğunlukla renkli hazırlanır. Modeller bunları çoğunlukla casting ve model olarak çalışacakları iş başvuruları için kullanırlar. Yakın çekim Headshots uygulamaları modelin doğru cilt rengini göstermek için sıklıkla ihtiyaç duyulan bir yöntemdir.

Model Headshot fotoğraflarının kullanım amacı genelde şunlardır:

·   Set Cardlar
·   Model portfolyoları
·   Cilt bakım ürünleri için çekilen televizyon reklamları
·   Kremler ve diğer cilt veya saç bakım ürünleri için dergi ilanları
·   Online portfolyolar

Comp kartları, bir modelin ‘Pazarlama Materyalleri’nin köşe taşlarından biridir. Hemen hemen bütün comp kartları renklidir ancak siyah-beyaz görseller de içerebilir. Bir model comp kartı, dört ila beş fotoğraf içerir ve bu fotoğraflardan en az bir tanesi Headshot olmalıdır.

 

 

Whoops, looks like something went wrong.