Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekir?
03 Kasım , 2017

Günümüzün popüler meslek dallarından biri olan dizi oyunculuğu bir çok gencin hayallerini süsleyen mesleklerden biri. Dışarıdan kolay gibi görünen ama aslında yetenek ve pratik isteyen dizi oyuncusu olmak için bir takım özelliklere sahip olmalı, bazı eğitimlerden geçmelisiniz. Dizi oyuncusu olmak için gereken şeyler şu şekilde; 

  • Yetenek
  • İyi bir eğitim
  • Gözlem yeteneği
  • Güçlü empati yeteneği
  • Diksiyon
  • Beden diline hakimiyet
  • Ses ve vurguya hakimiyet
  • Duygusal zeka
  • Genel kültür

Tüm bu gerekliliklere sahip olsanız bile kimi zaman sahne sizi sevmeyebilir ya da gereken rolü yerine getiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sabır ve azim ile çalışmaya ve oyunculuk alanında kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. 

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekir?

1. Öğrenin

İyi bir oyuncu sahnenin ve oyunculuğun tüm bilgilerine hakim olmalıdır. Oyunculuğun geçmişini, sahne tekniklerini, oyun türlerini çok iyi araştırın ve öğrenin. Bu bilgileri bilmek size sahneniz esnasında yardımcı olacak, yönetmenin ne demek istediğini daha iyi kavramanızı ve rolünüze daha iyi adapte olabilmenizi sağlayacak. Ayrıca öğrendiğiniz tüm bu bilgiler sizi diğer oyuncu adaylarından bir adım önde tutarak daha iyi rollere sahip olmanızda avantaj sağlayacak.

2. Eğitim Alın

Dizi oyuncusu olmak istiyorum, ne yapmalıyım? sorusunu kendinize soruyorsanız bu yolun iyi bir eğitimden geçtiğini de bilmelisiniz. Cast ajanslarına başvurmuş olsanız bile oyunculuk eğitimi almış kişiler sizden her zaman bir adım önde olacaktır. Bu yüzden bu mesleğe yönelmeden önce iyi bir kurumdan oyunculuk eğitimi almalısınız. Dizi oyuncusu olmak için almanız gereken en temel dersler ise ; kamera önü oyunculuk eğitimi, tiyatro eğitimi ve sahne sanatları eğitimidir. Bu eğitimleri başarı ile yerine getirdikten sonra gerekli yeteneğe de sahip olursanız çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

3. Cast Ajanslarına Profilinizi Gönderin

Eğitiminizi tamamladıktan sonra cast ajanslarına başvurun veya SeninSahnen.com üzerinden sistemdek cast ajanslarına profilinizi gönderin. Ajanslardan gelecek geri dönüşleri değerlendirin ve deneme çekimlerine çağrılmayı bekleyin. Çekimlerde başarılı olmak, yeteneklerini ve bilgi birikiminizi göstermek tamamen sizin elinizde. 

4. Fiziksel Durumunuzu Koruyun

Dizi oyuncusu olmak için çok yakışıklı ya da çok güzel olmaya gerek yok. Ancak yine de fiziksel özellikleriniz ne kadar iyiyse o kadar ön plana çıkabilirsiniz. Boy ve kilo orantısı, sağlıklı saç ve dişler, dış görünümünüze verdiğiniz önem dizi oyunculuğunda iyi yerlere gelmenizde size yardımcı olacaktır. 

Whoops, looks like something went wrong.