Figüran Nedir? Nasıl Olunur?
03 Mayıs , 2018

Oyunculuk birçok kişinin çocukluğundan beri kurduğu büyük hayaller arasında yer alan bir meslek. Ancak her meslekte olduğu gibi oyunculukta da kimi zaman başarı merdivenlerini teker teker çıkmak gerekebilir. Figüranlık bu merdivenin ilk basamaklarından. Oyuncu olmak isteyen kişinin keşfedilmek ya da yan rollere daha kolay geçebilmek için işe figüranlıktan başlaması en doğrusu olacaktır. Peki figüranlık nedir? Nasıl figüran olunur

Figüran Nedir, Nasıl Olunur?

Figüran film ya da dizilerde ana karakterlerin etrafında bulunan, çoğu zaman ismi bile bilinmeyen oyunculara denir. Figüranlar sadece film ya da dizilerde rol oynayarak sınırlanmaz, tiyatro oyunlarında, reklam filmlerinde ya da müzikallerde de kullanılır. Özellikle kalabalık sahneler için önemi büyük olan figüranlığı, dışarıdan amatör bir iş gibi görünse de aslında önemi büyük olan, yoğun sirkülasyona sahip bir iş olarak değerlendirmek gerekir. 

Figüranlar genelde casting hizmeti veren firmalardan seçildiği için oyuncu adayının bir ajansa kayıtlı olması figüran olarak seçilme şansını artıracaktır. Çünkü film ya da dizi ekibi, ihtiyaç duyduğu noktada cast ajanlarına figüran duyurusu ileterek figüran talebinde bulunur. Aynı şekilde yine film ya da dizi ekibi projenin günü, saati ve ücreti hakkında bilgi verir. Figüran tüm bu bilgiler doğrultusunda sete giderek projeye dahil olur. Projeye dahil olan figüran kostüm görevlileri tarafından giydirilir, gerekli durumlarda saç ve makyajı yapılarak sahnenin konusu ve oyunda hangi rolde yer alacağı anlatılır. Provalar ve ardından çekim gerçekleştikten sonra figüran bağlı olduğu ajanstan ya da yapım şirketinden hizmetinin bedelini tahsil eder. 

Figüran olmak için belirli bir yaş, boy, kilo kıstası yoktur. Bu noktada önemli olan dizi ya da film projesi için nasıl bir figürana ihtiyaç duyulduğudur. Ayrıca yine aynı şekilde tecrübe konusunda da bir yeterlilik aranmaz. Daha önce proje deneyimi olan bir kişi de figüran olabilir, bir ev hanımı, öğretmen ya da bir öğrenci de figüran olarak seçilebilir. Ancak eğer öncelikli amacınız ek iş olarak figüranlık yapmak değil de oyunculuksa farklı projelerde yer alarak, yeterli yetenek ve özveriye sahip olmanız kısa sürede yan rollere geçmenize yardımcı olacaktır.

Whoops, looks like something went wrong.