Hayatınız için kendi senaryonuzu yazın ve oynayın!
01 Mayıs , 2017

Şimdiye kadar birileriyle bir yarışta bulundunuz mu? Kafanızdaki o küçük ses aniden rakibinizin ne kadar iyi olduğunu gördü ve çığlaklar atmaya başladı mı? Düşünün, bir seçim odasındasınız, gerçekten, gerçekten istediğiniz bir şov için oradasınız. Ve grupta dans etmeye/rolü kapmaya hazır olan, göz kamaştıran 'Seda', yetenekleriyle muhteşem gözüküyor değil mi?.  'Keşke onun kadar iyi olabilseydim! 'Elimde olsaydı ( baksana sadece yetenekli değil benden daha da güzel )'. Ben bu durumdayken bu seçmelere nasıl gidebilirim? 

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırma eğilimi, yaşadığımız diğer duygular kadar insancıldır. Bu davranışla ilgili sorun, sıklıkla yapılırsa eğer, kendine güven kaybına neden olur;  Ve en uç noktada kaygı ve depresyona yol açabilir.

Maalesef, kendimizi karşılaştıracağımız zaman kendi beğenmediğimiz tarafımız ile başkasının en iyi tarafını karşılaştırırız. İster bir sanatçı, öğretmen, sporcu, iş adamı, öğrenci, ebeveyn olun kendi deneyimleriniz, yetenekleriniz ve inançlarınızla benzersiz bir bakış açısına sahip olursunuz. Yetenekleriniz, başarılarınız, etrafınıza olan katkılarınız tamamen sizin için ve hayatınızdaki amacınız için benzersizdir. Bu nedenle, kendinizi gerçekten başkalarıyla kıyaslayamazsınız - çünkü dünyadaki hiçbir iki kişi aynı değildir.

Başarılı olduğunuz / emin olduğunuz / mutlu olduğunuz ( seçtiğiniz olumlu duygu ne olursa olsun ) hayatınızdaki belirli bir zamanı düşünün. Ne gördün? nasıl hissettin? Kendine ne anlattın? Bu başarı hissini / güven / mutluluğu şimdi içinize doğru olumlayın ve bu his sizi doldursun.

Unutma ki kimse mükemmel değildir. 'Mükemmelliği cazip gösteren bir dünyada yaşıyoruz ve zaman içindeki bir anlık görüntünün asla tüm hikayeyi anlatmadığını kendimize hatırlatmak önemlidir. Sanatınıza başlamak için kaç saat harcarsanız, muhtemelen başka birisi sizden daha iyi olacaktır. Neden başarınızı başkalarına kıyasla ölçmede ısrar ediyorsunuz ki ? Günün sonunda, bu onların hayatları, sizin hayatınız ise farklı. ve amacınız kendi hedefinize ulaşmak. Başkası olmak değil!

Karşılaştırma tuzağının üstesinden gelebilmek için bazı ipuçları:

  • Kendinizi bir başkasıyla karşılaştırırken, karşılaştığınız sorunları tanıyın
  • Kendi başarılarınızı, hatta en küçük gelişmelerinizi bile aklınızda tutun.  
  • Kendinize kimsenin mükemmel olmadığını hatırlatın.
  • Vücut dilinizi değiştirin - hissettiğiniz duyguları otomatik olarak değiştirir. Bekle, bak ve gülümse
  • Kendi yeteneklerinize inanın
  • Kendinize iyi davranın

Hayatınız için kendi senaryonuzu yazın ve oynayın. Kendi yolunuzda yalnızsınız ve diğer yollara bakmadan önünüze doğru devam edin.

Whoops, looks like something went wrong.