Oyuncu olmak için gerekenlerden bazıları
01 Mayıs , 2017

Bazılarımız küçük yaşlardan itibaren; “Oyuncu olmak istiyorum.” der. Bazılarımız oyuncu olmak için eğitimler alır, oyuncu ajanslarına kaydolur, tiyatrolarda oynar ve kendini geliştirir. Oyuncu olmak sanıldığı kadar kolay olmasa da keyifli bir yolculuğa sahiptir.

Oyuncu olmak için ne yapılır, gerekleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular oyuncu adayların akıllarını kurcalar. Yetenek tek başına dizi ve film sektöründe beğenilen bir isim olmak için yeterli olmadığı için adaylar oyunculuk eğitimi ile kariyerlerini şekillendirmeye başlarlar.

Oyuncu olmak istiyorum demenin yeterli olmadığı dizi ve sinema sektöründe bazı öneriler sayfamızda, gerisi seninsahnen'de.

Oyuncu olmak için öneriler

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler ilk olarak bu mesleğin iki ön koşulu olduğunu bilmelidirler. İlki görsel sanatlara merak, ikincisi ise kişinin kendi yeteneklerinin farkında olması. Farkında olunmayan hiçbir yeteneğin geliştirilmesi söz konusu olmayacağı için oyunculukta da nelere yetenekli olduklarını bilen kişiler daha başarılı olacaklar.

Nasıl oyuncu olunur diye merak edenlere bir diğer önerimiz de bu işin tutku ile yapıldığını bilmelerinin gerektiğidir. Dizi ve film oyunculuğu için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü artırır. Önemli olan kamera önünde karaktere bürünebilmektir.

Ayrıca orijinal bir görünüme sahip kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir. Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olacaktır elbette.

Nasıl oyuncu olurum düşüncesinde olanlar bugünün usta oyuncularının sektöre girer girmez ünlü olduklarını da sanmasınlar. Her biri dizi ve filmlerde figüranlık yapmış, cast ajansları ile çalışmış oyuncular durdukları yerde keşfedilmediler. Siz de ünlü bir oyuncu olmak istiyorsanız deneyimli isimlerin kariyerlerini örnek alabilirsiniz.

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İyi bir oyuncu olmak için ne yapmalıyım ya da iyi bir oyuncu nasıl olunur sorularını genellikle sahne sanatları ve oyunculuk mesleğini düşünenler soruyor. Öncellikle oyunculuğun bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tek bir şeyi iyi yaparak oyuncu olunamayacağını kavramak da gerekiyor ayrıca. Nasıl oyuncu olunur diye düşünenlerin düşünmekten çok öğrenmeye, gelişmeye ve değişmeye kendilerini adapte etmeleri gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesi hazırlarsak ilk olarak karşımıza yetenek ve eğitim çıkıyor. Sahnede bedeni kullanabilmek, senaryoyu anlamak, takım çalışmasını bilmek, karakter yaratmak, yönetmeni anlayabilmek için de yetenek ve eğitim bir arada gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de oyuncu adayının rolünün gerektirdiği duygu ve davranışı seyirciye hissettirebilmesidir. Rol gereği mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelidir ve bunu gerçekçi şekilde sunmalıdır.

Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar için yeterli değildir. İyi bir tiyatro ya da kamera önü oyunculuk eğitimi almak sadece teknik bilgileri kazandırır kişiye. Oyuncu olmak isteyenler elinden geldiğince sahnede olmalılar. Küçük rollerle kendilerini geliştirmeliler. Böylece fark edilebilirler.

Oyuncu olmak için gerekenler:

  • Yetenek
  • Eğitim
  • Çalışmak
  • Gözlem Yapabilme
  • Duygusal Zeka
  • Diksiyon
  • Sesini İyi Kullanma
  • Beden Dili

Sahnelerin Yıldızlarına Özel Oyunculuk Eğitimleri

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler soluğu genelde oyunculuk kursları kapısında alıyor. Oyunculuk eğitimi alarak kısa sürede ünlü olacaklarını düşünüyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz yanlış yoldasınız demektir.

Oyuncu olmak için ne yapılmalı, ne yapılmamalı konusunda uzmanından yardım almanızda fayda var. Bunun için de her oyunculuk eğitimi veren kuruma gitmemeniz gerekiyor. Oyunculuk kursu seçerken eğitmenlerinin tanınan ve başarılı oyuncular olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca diploma alamayacağınız kursları da seçmemelisiniz. Size sahne deneyimi yaşatmayacak kurslar, oyuncu olmak istiyorum derken emeklerinizi ve paranızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

Whoops, looks like something went wrong.