Oyuncu Olmak İsteyenlere Öneriler
22 Eylül , 2017

Dışarıdan bakıldığında kolaymış gibi görünen oyunculuk, aslında üzerine büyük eğitimlerin alınması ve pratiklerin yapılması gereken bir konu. Günümüzde herkes kolay yoldan oyuncu olmaya çalışsa da bu durum malesef kısa süreli kalmakla birlikte, oyuncu adayları üzerinde de psikolojik olarak olumsuz etkilere yol açıyor. Eğer oyuncu olmak istiyorsanız henüz yolun başındayken adımlarınızı sağlam bir şekilde atmalı ve gerekli eğitim ve önerileri dikkate alarak sağlıklı bir şekilde ilerlemelisiniz. 

Oyuncu Olmak İçin Adaylara Öneriler

  • Oyuncu olmak için sadece eğitim gerekli değildir. Eğitim ile birlikte yetenek de şart. Eğer oyuncu olmak için yeterli yeteneğe sahip olmadığınızı düşünüyorsanız yolun başındayken vazgeçmeniz gerekebilir. Çünkü oyunculuk ancak yetenek ile eğitimin harmanlanması ile birlikte gerçekten mükemmel bir düzeye ulaşabilir. Eğer oyunculuğa yeteneğiniz var ama yeterli seviyede olmadığını düşünüyorsanız da pes etmemeli, yeteneğinizi geliştirmek için çaba göstermelisiniz.
  • Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyen herkesin bilmesi gereken bir diğer nokta, empati gücünün kuvvetliliği. Oyunculuk bir empati işidir. Verilen karakterin ruhuna girebilmek, onu en iyi şekilde canlandırarak seyirciye anlatabilmek ve yaşatabilmek için büyük bir empati gücü gerekir. Aynı şekilde oyuncu adayının büyük bir hayal gücüne de sahip olması gerekir. Hayal gücü ile empatinin birleşmesi ile aday, kendi kimliğini unutarak oynayacağı rolün ruhuna bürünerek onu kendi bedeninde yaşatabilir.
  • Oyuncu olmak isteyenlerin gözlem gücünün de kuvvetli olması gerekir. Çevresinde olup bitenleri, kişileri ve karakterleri doğru bir şekilde gözlemleyerek bunu oyununa yansıtabilmesi oldukça önemlidir. 
  • İyi bir oyuncu olmak istiyorsanız işiniz için yeterince tutkulu olup olmadığınız üzerine de düşünmelisiniz. Eğer sırf o büyülü yaşam için özendiğiniz bir iş olarak görüyorsanız başarılı olma oranınız çok düşük. Çünkü oyunculuk bir tutku işidir. Bir heves olarak değil gerçekten isteyerek ve inanılarak yapıldığında ancak başarılı olunur. Bu yolda bir çok eğitim almalı, bir çok pratik yapmalısınız. Yeri geldiğinde başarısızlıkla karşılaşsanız bile asla pes etmeden yolunuza devam edecek tutkuya sahip olmalısınız. Bazen ne kadar çaba gösterseniz de keşfedilmeyebilirsiniz, bu gibi durumların sizi yıldırmamasına izin vermemek için içinizde oyunculuk için gerekli inancı taşıyor olmanız, iyi bir oyuncu olmak adına oldukça önemli bir nokta.

Whoops, looks like something went wrong.