Oyunculuk Eğitimi Nedir? Nereden Alınır?
19 Nisan , 2018

Oyunculuk tekniklerinin öğretildiği ve öğrencilerin oyunculuk alanında tecrübe kazanmasını amaç edinen oyunculuk eğitimi, günümüzde oyuncu olmak isteyen gençlerin mutlaka alması gereken eğitimler arasında. Farklı kurs ya da okullarda verilen oyunculuk eğitimleri gençlerin oyunculuk alanında bilgilenerek tecrübe kazanmasını sağlarken bir yandan da kamera karşısında deneyim kazanmasına yardımcı olarak, oyunculuk alanında bir adım önde olmalarını sağlar. 

Oyunculuk Eğitimi Nedir? 

Oyunculuk eğitimi almak isteyen öğrenciler, öncelikli olarak ses eğitimi, beden dili eğitimi, rol yapma teknikleri, temel oyunculuk teknikleri, vurgu- tonlama dersleri, jest- mimik eğitimi, diksiyon dersleri, sahne eğitimi ve fonetik eğitimi gibi dersler görerek bu dersler özeline yoğunlaşır. Eğitim sırasında öğrencilerden beklenen en temel nokta, görülen ders ve verilen disiplinlerin sahne ve kamera karşısında doğru bir şekilde uygulanarak kendilerini geliştirmesidir. Ayrıca eğitimi başarı ile tamamlayabilmek için öğrenciden tüm bu temel disiplinlerin tümünün bir bütün olarak kullanılabilmesi beklenir. Bu anlamda oyunculuk eğitimleri tiyatro eğitimleri ile benzerlik gösterir. Tıpkı tiyatro eğitiminde olduğu gibi temel oyunculuk teknikleri de kişinin zaman içinde oturtabildiği, özgünlük kazanabildiği bir durumdur. Zaman içinde bu temel disiplinleri doğru ve etkili bir biçimde hem sahne hem de kamera karşısında bir bütün olarak kullanabilen öğrenciler oyunculuk yolunda başarı ile ilerleyebilirler. Ayrıca oyunculuk eğitimi veren kurumların, dersleri birbirini tamamlayacak ve bir bütün oluşturacak şekilde vermesi gerekir. Ancak bu şekilde öğrenciler verilen disiplin zincirini bir bütün olarak deneyimleyerek oyunculuk kariyerlerine adapte edebilirler. 

Oyunculuk Eğitimi Nereden Alınır?

Oyunculuk eğitimi günümüzde oyuncu olmak isteyen bir kişinin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Eğitimi tamamlayan oyuncu adaylarının, cast ajansları kadrolarına dahil olması, dizi, sinema ya da reklam projelerine sunulması çok daha kolaydır. Bu yüzden bu işi meslek olarak gören kişilerin öncelikli olarak oyunculuk eğitimi alması gerekir. Oyuncu olmak isteyen kişiler Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yer alan oyunculuk eğitimi veren kurum ya da kurslardan eğitim alabilirler. Ayrıca YÖK'e bağlı üniversitelerde bulunan tiyatro bölümleri ve konservatuarlarda da oyunculuk eğitimi alınabilir.

Whoops, looks like something went wrong.