Oyunculuk Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
05 Mayıs , 2017

Oyunculuk eğitimleri, hedefi, TV, tiyatro ve sinema sahnelerinde rol almak olan kişilerin umutla başvurdukları ilk seçenektir. Oyunculuğun teknik ve pratik yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, mesleki yeterlilik kazanmak için başvurulan oyunculuk eğitimleri arasından seçim yaparken emeklerinizin boşa gitmemesi için göz önünde bulundurmanız gereken kriterler var.

Kursa başladıktan sonra hayal kırıklığı yaşamamak için nasıl bir eğitimle karşılaşacağınızdan emin olmalısınız. Dikkat etmeniz gerekenler;

Eğitim İçeriğini İnceleyin!

Eğitime başlamadan önce hazırlanmış müfredatın içeriğini incelemelisiniz. Oyunculuk, diksiyon, spikerlik, beden dili, yönetmenlik ve diğer destekleyici eğitimlerin sizin için yeterli olup olmadığını araştırın. Ders konuları tatmin edici olan kurslara kayıt yaptırın.

Eğitmenleri İnceleyin!

Oyunculuk eğitimi herkesin vereceği türden bir eğitim değildir. Konservatuar mezunu olan, yıllardır oyunculuk ve eğitmenlik yapan kişilerin vermesi gerekir. Kayıt yaptıracağınız kursun eğitmenlerini daha önce duymadıysanız, yüzleri tanıdık gelmiyorsa, eğitmen kimliklerinden emin değilseniz kaydınızı yaptırmayın.

Derslikleri Görün!

Eğitim alacağınız sınıfı görmeden karar vermeyin. Dersliklerin ferah, akustik, yeteri kadar hareket etmeye imkan tanıyacak şekilde düzenlendiğine, temiz ve konforlu olduğuna dikkat edin. Telefondan değil yüz yüze kayıt işlemi yaptırın.

Deneyim ve Uzmanlık Arayın!

Birkaç yıldır eğitim kurumu olarak hizmet verenleri değil yıllardır oyuncu yetiştiren eğitim merkezlerini tercih edin. Deneyimsiz olan ve paranızı boşa harcamanıza neden olacak kursları tercih etmeyin. Sektörde ne kadar süredir hizmet verdiklerini sorun, hatta belgelendirmelerini isteyin.

Uygulama Yapmayanları Seçmeyin!

Oyunculuk sahne tozu yutmadan yapılmaz. Kamera önünde, tiyatro sahnesinde uygulama yaptırmayan eğitimleri seçmeyin. Bu nedenle kayıt yaptırmadan önce ilk olarak deneme çekimleri yapılıp yapılmadığını, oyun sahneleyip sahnelemeyeceğinizi sorun. Kimse sahneye çıkmamış ya da elinde demosu olmayan oyuncuya rol vermek istemez.

Paranızı Kaptırmayın!

Sizi oyuncu yapma vaadiyle kandırmaya çalışanlara karşı uyanık olun. Kayıt yaptırdıktan sonra ulaşamayacağınız, tabiri caizse merdiven altı kurslara güvenmeyin. Dersliklerini görmediğiniz, eğitmenleriyle tanışmadığınız kurslara tonlarca para harcamayın.

Kendinizi Hazırlayın!

Amacınız oyunculuğu profesyonelce yapmak ise kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Bu durum hem motivasyonunuzu artıracak hem de hedef belirlemenize yardımcı olacaktır. Bunu yapabilmek içinse bu kursları alan kişilerle görüşebilir, videoları izleyebilir ve sitelerdeki yorumları takip edebilirsiniz.

 

Whoops, looks like something went wrong.