Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?
27 Ekim , 2017

Film ve dizi sektörünün önemli bir kolu olan seslendirme mesleği, film ve dizilerdeki konuşmaların profesyonel stüdyo ortamında hazırlanarak sahnelere adapte edilmesi işidir. Daha açık bir dille ifade etmek gerekirse, daha önce seslendirmesi yapılmış bir projeye, yeniden ses verme işlemine seslendirme ya da diğer adı ile dublaj denir. Dışarıdan kolay bir iş gibi görülse de seslendirme bir dizi ya da filmin ana noktalarından biri. Başarısız bir seslendirmeye sahip olan bir film senaryo açısından ne kadar kaliteli olsa da seslendirme kötü olduğu için oldukça sönük durabilir. Bu da projelerin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. 

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Seslendirme sanatçısı olmak için öncelikle güçlü bir sese ve sağlam bir diksiyona sahip olmalısınız. Canlandırılan karakterlerin ruhunu doğru bir dil ve vurgu ile sahnelere yansıtabilmeniz iyi bir seslendirme sanatçısı olabilmeniz için oldukça büyük önem taşıyor. Farklı seslendirme sanatçılarının projelerini inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilir, küçük pratikler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca özel kurumların ya da belediyelerin açtığı diksiyon, güzel konuşma sanatı, spikerlik ve sunuculuk kurslarına da yazılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Seslendirme sanatçısı olabilmenizde tiyatro bölümü mezunu olmanız avantaj sağlayabilir. Tabii ki uygun şartlara sahip ancak tiyatro bölümü okumamış birisi de seslendirme sanatçısı olabilir ancak bu bölüm mezunları seslendirme mesleğinde bir adım daha ön planda kalabilir. Tiyatro eğitimi ile kazanılan empati gücü, sahneye adapte ve hakim olabilme seslendirme aşamasında da kişinin karakterine daha kolay bürünebilmesinde yardımcı olacaktır. 

Tiyatro bölümü dışında bir bölümden mezunsanız ancak seslendirme sanatçısı olmak istiyorsanız özel kurslara kaydolarak dublaj ya da seslendirme eğitimi alabilirsiniz. Bir kaç ay süren eğitimlerden sonra kendinizi hazır hissettiğiniz an ajanslara, film - dizi şirketlerine ya da radyolara başvuru yapabilir ya da proje duyurularını takip edebilirsiniz. Sabır ve yoğun bir çalışma ile birlikte tüm bu özelliklere sahip olduğunuzda,  sesinize uygun bir filmde, dizide ya da farklı bir kategoride iş bulabilmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

Whoops, looks like something went wrong.