Showreel Nedir? Showreel Nasıl Olmalı?
06 Ekim , 2017

Oyuncuların portfolyosunun dijital ya da analog ortamda film olarak hazırlanarak kurgulanmış sunumuna showreel denir. Yaklaşık 2 -3 dakika süren showreel, oyuncunun yaptığı işleri, deneyimlerini, çalışmalarını içerdiği gibi ayrıca oyuncu hakkında tanıtım ve fotoğraflar da içerebilir. Tam Türkçe anlamı ile makara, film gösterisi olarak bilinen showreel, oyuncunun hangi karakterleri canlandırdığını, hangi karakterlere uyum sağladığını, oyunculuğunu ve yeteneklerini karşısındakilere anlatabilmesi için büyük önem taşır. Doğru ve iyi bir şekilde hazırlanan showreel sayesinde oyuncu diğer oyuncu adayları arasından sıyrılarak bir adım öne geçebilir. 

Günümüzde hemen hemen tüm cast direktörü, cast ajansları, yapımcılar, menajer ya da yönetmenler sadece öz geçmişe ya da fotoğrafa bakmıyor, iyi bir showreel de talep ediyor. Bu yüzden showreel sahibi olmayan bir çok oyuncu seçmelerde elenebiliyor. 

Eğer showreel hazırlama konusunda daha önce bir tecrübe yaşamadıysanız, bu konuda biraz zorlanmanız olası. Uzman birinden destek alabileceğiniz gibi bazı showreel hazırlama ipuçlarını takip ederek kendiniz de iyi bir showreel hazırlayabilirsiniz. 

Showreel Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Showreel için yaklaşık 40 saniye süren üç ayrı sahne seçin ya da kendiniz yazarak hazırlayın. Sahne monolog ya da diyalog olabilir. Ancak farklı alan ve farklı dekorlarda hazırlanmış olması daha dikkat çekici olacaktır.
  • Seçeceğiniz sahnelerin sizin karakteristik özelliklerinizi ve yeteneklerinizi yansıtacağından emin olun. 
  • Çekimleri eğer kendiniz hazırlayacaksınız profesyonel kamerası olan bir arkadaşınızdan destek isteyin. Ayrıca ses ve ışık desteği de sağlayabilirseniz showreeliniz daha kaliteli olacaktır. 
  • Showreeli ortalama 3 dakikadan daha uzun tutmayın. 
  • Zamandan tasarruf etmek ve çekimlerinize alan sağlamak için isim ve hakkımda bilgilerini çekimlerin alt kısmında bir süre sonra kaybolacak şekilde gösterin.
  • Bilindik dizi ya da filmlerden sahneler kullanmayın. Bu asıl sahnenin sahibi ile aranızda kıyaslama yapma durumu oluşturabilir.
  • Önemli olan şeyin sizin görünümünüz, ses tonunuzu ve beden dilinizi nasıl kullandığınız, oyunculuk yeteneğinizin olup olmadığı konularının olduğunu unutmayın ve göstereceğiniz sahneler için bu konulara odaklanın. 

İyi bir showreel sizi daha kaliteli ve profesyonel işlere yönlendirecektir. Bu yüzden bu konuyu pas geçmeden gereken önemi vermek, oyunculuk kariyerinize büyük etki edebilir.

Whoops, looks like something went wrong.