Spiker / Sunucu Nedir? Nasıl Olunur?
26 Mayıs , 2018

Spikerlik ya da sunuculuk medya sektörünün en popüler ve gözde mesleklerinden biri. Televizyon ve radyodan evlere konuk olmayı sağlayan bu meslek, küçük yaşlardan itibaren birçok kişinin hayallerini süsleyen meslek dalları arasında. Peki spiker ve sunucu nedir? Spiker ve sunucu olmak için neler gerekir? 

Spiker / Sunucu Nedir? 

Spiker / sunucu, radyo ve televizyonlarda yapılan programları sunan, tanıtan, anons eden ya da yorumlayan kişilere denir. Ayrıca sadece radyo ve televizyon değil özel tören ya da etkinliklerde, eğlence programlarında, açılışlarda da bu işlemleri yapan kişilere yine spiker / sunucu denir. Spikerler bilinenin aksine yalnızca haber bültenlerini ya da spor müsabakalarını sunmazlar. Bunun dışında yarışmalar, eğlence programları, siyaset ve magazin programları gibi farklı alanlarda yer alan programları da sunabilir ya da yorumlayabilirler. 

Nasıl Spiker / Sunucu Olunur?

Spiker ya da sunucu olmak için lise ya da üniversitelerde herhangi bir bölüm bulunmaz. Ayrıca Radyo ve Televizyon, Basın ve Medya gibi bölümlerde okumak da spikerlik için gerekli bir kriter değildir. Ancak genele bakıldığında daha çok gazetecilik, iletişim bölümleri, siyaset bilimi, medya analizi, spor akademisi gibi alanlarda eğitim almış kişilerin spikerlik ve sunuculuk alanında başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Eğitimin dışında spiker ya da sunucu olmak isteyen kişilerin öncelikle bu alanda yeteneği olması gerekir. Konuşma yeteneği ne kadar gelişmişse bu mesleği seçmeye karar vermiş kişi, alanında da o kadar başarılı olacaktır demektir. Burada tabii ki tek başına konuşma yeteneği yeterli değil. Aynı zamanda dili eksiksiz, hatasız ve pürüzsüz kullanmak da önemlidir. Konuştuğu şeyleri onu izleyen ya da dinleyen kişilere en iyi şekilde aktarabilmek ve anlatabilmek spikerin başlıca görevleri arasındadır.

Spikerlik ve sunuculuk için okul eğitiminin yanı sıra kurslara da gidebilmek mümkündür. Bu kurslardan alınan referans ve sertifikalar mesleki hayata adım atarken kolaylık sağlayacağı gibi, bu mesleği seçecek kişilerin daha fazla tecrübe kazanmasına yardımcı olur. Spiker olmak için dış görünümün aktör veya aktrise benzemesine gerek yoktur, iyi bir diksiyon, konuşma ve yorumlama kabiliyeti ve yeterli tecrübe ile dileyen herkes bu mesleği yapabilir. 

Whoops, looks like something went wrong.